خستگی به تن کسبه ماند

? هیچ کدام از وعده‌هایی که به کسبه در جهت حمایتهای کرونایی در سال ۹۹ داده شده بود به درستی محقق نشد.

? حسین شهرستانی عضو هیئت مدیره و خزانه دار اتحادیه در مصاحبه با خبرنگار اتحادیه گفت: بسیاری از کسبه لوازم خانگی در سال ۹۹ سرمایه خود را از دست دادند و چه بسیارند کسبه‌ای که سرمایه هايشان آنقدر کم شده که دیگر حتی توان پُر کردن ویترین مغازه خود را با قیمت‌های فعلی ندارند.

?ایشان افزود متأسفانه هر روز با یک مشکل جدید مواجه بودیم، محدودیت های رفت و آمد، تعطیلات کرونایی، تشدید قوانین سختگیرانه از سوی نهادهای نظارتی، تورم و نابسامانی بازار، بی‌مهری و فرصت طلبی بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ و درد آور‌تر از همه وعده های حمایتی که عملی نشد، باعث شد که در پایان سال خستگی به تن کسبه بماند.

?خزانه دار اتحادیه گفت: شرکتهای تولیدی بزرگ که امسال تمام توجه سیاستگذاران و منابع مالی معطوف به ایشان بود، فروشندگان جزئی را که از ابتدا پا‌‌به‌پایشان برای فروش و اعتبار بخشیدن به برندهای ایرانی زحمت کشیده بودند نادیده گرفتند.
تنها توزیع کنندگانی مورد توجه بودند که سرمایه بیشتری داشتند و می‌توانستند کالا را پیش خرید کنند، افرادی که توانایی داشتند نقدینگی خود را به حساب شرکت واریز کنند و بعد از چند ماه کالا را به صورت سبدی تحویل بگیرند که در پاره‌ای از مواقع حتی کالایی تحویل نمی شد و اصل پول با سود چند درصدی به ایشان برگردانده می‌شد.  

?حسین شهرستانی خاطر نشان کرد شرکت های تولیدی در سال ۹۹ حاکم بازار لوازم خانگی بودند و هر جوری که خواستند تاختند.
البته تولیدکنندگان هم سال سختی داشتند، از تهیه مواد اولیه ایرانی که با کمبود، گرانی و دلال بازی مواجه بود تا مشکلات ترخیص قطعات خارجی از گمرک و نوسانات وحشتناک قیمت دلار و تحریم‌ها که بسیار کار را دشوار کرده بود، اما به هر حال بازنده اصلی سال ۹۹، کسانی که خستگی به تنشان ماند، کسبه جزء بودند.

?وی در پایان بیان کرد: با توجه به اینکه بلافاصله بعد از تعطیلات عید نوروز ماه مبارک رمضان فرا می‌رسد و پس از آن هم هیجانات و حال و هوای انتخابات ریاست‌ جمهوری و در پی آن مدتی جابجایی مدیران تأثیر گذار و تغییر سیاست های اقتصادی را خواهیم داشت، برای چند ماه اول سال آینده نیز بازار پُر رونقی را برای فروشندگان لوازم خانگی متصور نیستم و امیدوارم همکارانم با برنامه ریزی مناسب، همکاری شرکت ‌های تولیدی و با حمایت واقعی و عملی دولتمردان بتوانند این دوره گذار را به سلامت و با موفقیت طی کنند.

نماد