اشباع شدن بازار لوازم خانگی از تولیدات داخلی/قیمت ‌ها تغییری نکرده‌ است

به گزارش پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی گفت: با توجه به اشباع شدن بازار لوازم خانگی از تولیدات داخلی اما به دلیل کاهش قدرت خرید مردم، قیمت‌ها تغییری پیدا نکرده‌ است.

«اکبر  پازوکی»، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با اشاره به افزایش چشمگیر تولیدات کارخانه های داخلی با توجه به محدودیت‌ها و تحریم‌های اعمال شده برای واردات مواد اولیه، گفت: با توجه به اشباع شدن بازار لوازم خانگی از تولیدات داخلی اما به دلیل کاهش قدرت خرید مردم، قیمت‌ها تغییری پیدا نکرده‌ است.

او‌ همچنین خاطرنشان کرد: در 3 سال گذشته نوسانات ارزی حاصل از تحریم‌ها در قیمت گذاری تاثیر بسزایی داشت اما خوشبختانه از پایان آذر ماه، همه اقلام خانگی و ضروری مردم اعم از ماشین ‌لباسشویی، یخچال، ماشین‌ ظرفشویی، جاروبرقی تولیدشان به میزانی رسید که مردم با کمبود هیچ یک از این اقلام مواجه نیستند.

پازوکی افزود: درحال حاضر 70 درصد مواد اولیه لوازم خانگی در داخل کشور تولید می‌شود، اما به بورس می‌رود تا قیمت‌گذاری جهانی شوند و همین امر موجب نوسان قیمت مواد اولیه است.

او با اشاره به اینکه از 100 درصد لوازم خانگی تولید شده فقط 30 درصد آن با دلار مستقیم سروکار دارد، گفت: این قطعات شامل موتور کمپرسور کیت های برقی و موارد دیجیتالی است، البته اگر دولت در رساندن اقلام وارداتی به تولید کننده کمک بیشتری کند، می‌توان همه لوازم خانگی را با قیمت بهتری هم به دست مصرف کننده رساند تا مردم قدرت خرید بیشتری پیدا کنند.

 

او تاکید کرد: برای توزیع نباید میان توزیع کنندگان تفاوتی قائل شد.

پازوکی همچنین اشاره مستقیمی به فروشگاه های زنجیره‌ای داشت و گفت: قرار بر این است که توزیع اقلام ضروری مردم در فروشگاه‌‍‌ ها به فروش برسد.

پازوکی دومین مشکل جدی در رابطه با توزیع لوازم خانگی را فضاهای مجازی دانست و عنوان کرد: از کالای قاچاقی که وارد کشور می‌شود، 80 تا 90 درصد آن در فضای مجازی به فروش می رسد.

او همچنین با اشاره به سامانه جامع تجارت افزود: این طرح که در مجلس دهم در سال 95 به تصویب رسید، یکی از بهترین راه های جلوگیری از کالای قاچاق خواهد بود، با اجرای این طرح در سال اینده کارت فیزیکی از بسته بندی لوازم خانگی برداشته خواهد شد و با درج شناسه کالا، می توان نظارت بر روند تولید و توزیع تمام کالاها داشت که این خود، عاملی موثر بر جلوگیری از کالای قاچاق و آسیب به تولیدکننده است. همینطور با این کد، شناسه کالا مشخص خواهد شد که این جنس اصل و یا قاچاق است، البته برای قانون‌ گذاری و اجرای این طرح همه دستگاه‌ها همکاری کرده‌اند و طرح چون بسیار جامع است فروش کالای قاچاق از بین خواهد رفت.

به گزارش برنا، همچنین پازوکی با اشاره به اینکه که کرونا و تحریم‌ها باعث کاهش قدرت مالی مردم شده است، گفت: با رکود در بازار شب عید مواجه هستیم و مانند سال قبل، بازار مناسبی را برای فروشندگان نمی توان ارزیابی نکرد.

پازوکی با بیان اینکه کرونا برای واحدهای تولیدی و فروش شرایط بسیار سختی را به وجود اورده و موظف به پرداخت دارایی سال 99 هستند، خواستار حمایت دولت از واحدهای صنفی شد تا بتوانند همچنان در چرخه اقتصادی فعال بمانند.

نماد