جزییات انبار لوازم‌خانگی کشف‌شده در بازار تهران

بعد از انتشار این خبر، شایع شده بود که ارزش کالاهای درون انبارها دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است اما این رقم به‌هیچ‌عنوان، منطقی نیست.

گسترش‌نیوز: آیا تولیدکنندگان داخلی توانسته‌اند لوازم‌خانگی موردنیاز بازار را تولید کنند؟ ارقام گفته‌شده درباره انبارهای کشف‌شده لوازم‌خانگی در شهر تهران واقعیت دارد یا اغراق‌آمیز است؟ برای یافتن پاسخ سوالات خود با رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی به گفت‌وگو نشستیم. با گسترش‌نیوز همراه باشید.

موضوع در حال بررسی است

دیروز خبری منتشر شد مبنی بر اینکه یک محموله لوازم‌خانگی قاچاق، کشف و ضبط شده است. رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی در ارتباط با این موضوع گفت: تعداد انبارها، ۲ مورد است. یکی از انبارها در شهرری قرار دارد که اطلاع چندانی درباره جزییات آن نداریم. انبار دوم در محدوده مرکزی تهران است. این انبار به یک شخص تعلق ندارد؛ ۱۳۵ تا ۱۴۰ نفر از مغازه‌داران هرکدام ۱۰ تا ۱۵ متر از انبار را در اختیار داشته‌اند و اجناس خود را در آنجا انبار می‌کردند.

مرتضی میری در تشریح بیشتر این موضوع اظهارکرد: این پرونده در حال بررسی است. نمایندگان اداره آگاهی، اتاق اصناف و گمرک اجناس را بررسی و تفکیک می‌کنند. مقداری از اجناس، ایرانی است که کنار گذاشته می‌شود؛ تکلیف بخشی از کالاها از گمرک استعلام شده است که جواب آن مثبت بوده و کنار گذاشته شده‌اند. به‌هرحال بررسی دقیق موضوع زمان می‌برد. باید منتظر ماند تا مشخص شود دقیقا چه مقدار از این کالاها، قاچاق است.

وی در ادامه افزود: بعد از انتشار این خبر شایع شده بود که ارزش کالاهای درون انبار ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است. این رقم به‌هیچ‌عنوان منطقی نیست. البته این رقم بعداً به شدت کاهش یافت. به‌هرحال همان‌طور که گفته شد باید دید چه مقدار از این کالا ایرانی است، چه مقدار از آن از طریق غیرقانونی وارد شده است و چه مقدار آن قاچاق است. ممکن است تا آخر هفته نتیجه بررسی‌ها مشخص شود. ما هم معتقدیم که اگر متخلف باشند باید به سزای اعمال خود برسند.

برخورد با قاچاق از مبدا صورت بگیرد

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی در ارتباط با راهکار موثر برای رفع معضل قاچاق گفت: برخورد با قاچاق باید از مبادی ورودی شروع شود. کالای قاچاق قبل از آنکه وارد مغازه شود راهی هزار کیلومتری را از مرز تا تهران، پشت سرگذاشته است. این حجم از قاچاق به صورت کامیونی وارد می‌شود. جنسی که کوله‌بر به صورت دانه‌ای وارد می‌کند اهمیت و تاثیری ندارد. مشکل اصلی اینجاست که جنس در دبی خریداری می‌شود و به صورت کامیونی به کشور وارد می‌شود. باید دید چه دست‌های پنهانی در کار است. یکی از نمایندگان مجلس می‌گفت که ۱۰ نقطه مرزی داریم که بیشتر قاچاق در این ۱۰ نقطه انجام می‌شود. مشخص است که نظارت و کنترل این مبادی باید به مراتب بیشتر شود. جنس قاچاق قبل از رسیدن به تهران، حداقل ۷ یا ۸ پاسگاه را پشت سر می‌گذارد.

حذف برندهای کره‌ای

آیا تولیدکنندگان داخلی توانسته‌اند نیاز بازار داخل را تامین کنند؟ مرتضی میری در پاسخ این سوال اظهارکرد: اوایل نتوانستند وعده خود را عملی کنند ولی به‌مرور توانمند شدند و حجم تولید را افزایش دادند. خوشبختانه دو تا سه برند کره‌ای تقریباً به‌طور کامل از بازار حذف شدند. این برندها حدود ۴۰ درصد بازار داخلی را تامین می‌کردند. در مجموع فکر می‌کنم کمبود لوازم‌خانگی ما ظرف دو تا سه ماه آینده حل شود. نه‌تنها کمبود برطرف می‌شود بلکه افزایش رقابت باعث شود قیمت‌ها ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یابد.

وی در ارتباط با بحث تقلب در حوزه لوازم‌خانگی گفت: بعضی کالاهای نامرغوب ایرانی به اسم کالای خارجی به مردم فروخته می‌شود. ما در اتحادیه به کمک اتاق اصناف و سازمان صنعت و معدن استان تهران یک لوگو طراحی کرده‌ایم. این لوگو در واحدهای صنفی که مورد تایید این سه نهاد هستند نصب می‌شود که مردم بدانند از کجا خرید کنند. به مردم توصیه می‌کنم فریب تبلیغاتی که در فضای مجازی می‌شود را نخورند چون اگر مشکلی پیش بیاید به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان حق آنها را اعاده کرد.

وی در پایان درباره هزینه خرید یک جهیزیه خود گفت: نرخ جهیزیه متغیر است اما می‌توان گفت که برای خرید جهیزیه حداقل باید بالای ۲۵ میلیون تومان اختصاص داد.

نماد