طرح شناسه دار کردن کلیه لوازم خانگی ایرانی و خارجی

چند سالی است که ورود اجناس خارجی به کشور، به صنعت ما لطمات زیادی وارد کرده است؛ از جمله صنایعی که در این زمینه بیشترین ضربه را دیده اند، پوشاک و لوازم خانگی است.
 
در کنار تولیدکننده، مصرف کننده هم با حجم زیادی از کالاهایی با برندهای مختلف مواجه است که هیچ نام و نشان دقیق و صحیحی از کشور مبدا و نحوه ورود و سلامت آن در دست ندارد. مدتی است که علاوه بر ورود اجناس قاچاق به کشور در حوزه لوازم خانگی، شاهد اتفاقات نو و جدیدی در این عرصه هستیم مانند عرضه کالای تقلبی، عوض کردن برچسب کالا و درج برند خارجی به جای برند ایرانی و ...  . در راستای حمایت از این صنعت، حمایت از مصرف کننده و شفاف سازی بازار، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و اتحادیه های درگیر این صنعت در پی اجرای راهکارهای مختلفی هستند. یکی از این طرحها، شناسه دار کردن کالای خارجی و ایرانی در فروشگاههای سطح کشور است که امیدواریم با نظارت دقیق و مستمر مانند طرح شبنم به انحراف کشیده نشود و بدرستی اجرا شود.
در این زمینه بنا به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، طی توافق صورت گرفته با سازمان مبارزه با قاچاق کالا و ارز از این پس کالاهای موجود در بازار کد شناسایی دریافت می کنند.
میری گفت: این طرح که باید مرداد ماه سال جاری اجرا می شد به دلایلی چون آگاه نبودن فروشندگان لوازم خانگی، نبود اطلاع رسانی گسترده و ... اجرای آن به تعویق افتاد .
وی در مورد جزئیات این طرح توضیح داد: تمام فروشندگان طبق این طرح باید تمامی محصولات موجود در فروشکاه خود را دارای شناسه کنند. این شناسه برای کالاهای خارجی در گمرک و برای تولیدات داخلی در کارخانه تولیدی بر روی کالا نصب می شود.
میری در مورد وضعیت کالاهای از قبل خریداری شده فروشگاه ها گفت: اگر مغازه ای از قبل جنس خود را خریداری و واردکرده است و تولیدکننده و واردکننده آن  مشخص نباشد باید صورت و سریال کالای مورد نظر را به اتحادیه ارسال کند و اتحادیه بعد از بررسی صحت و سلامتی کالا به آن شناسه داده و در سامانه ثبت می شود.
طبق این طرح تمام فروشندگان موظفند که تا آخر دی ماه در این زمینه اقدام کنند.


خریداران هم می تواند با ارسال کد شناسایی به کد دستوری #7777*4* از صحت و سلامت کالا مطلع شوند.

نماد