جزئیات و زمانبندی ثبت شناسه برای 9 قلم لوازم خانگی پرمصرف

فرایند ثبت شناسه، اخذ و نصب شناسه برای 9 قلم لوازم خانگی پرمصرف برای اقلام تولید داخل تا ۱۵ دی ماه و برای اقلام وارداتی تا ۱۵ بهمن باید به انجام برسد.

قاچاق بزرگترین مشکلی است که صنعت لوازم خانگی را مورد تهدید قرار می‌دهد که وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، برای جلوگیری از قاچاق، موضوع تخصیص کد شناسه کالا و شناسه رهگیری را در دستور کار قرار داده است.
در این میان انتشار ناقص برخی اخبار، شائبه‌هایی مبنی بر اینکه این دستورالعمل شامل تمام کالاهای گروه لوازم خانگی می‌شود را به وجود آورد که پیگیری‌ها نشان می‌دهد این دستورالعمل صرفاً برای تعدادی از کالاها است و زمانبندی نیز به این صورت است که برای کالاهای وارداتی تا ۱۵ بهمن ماه و برای کالاهای تولید داخل تا ۱۵ دی ماه زمان در نظر گرفته شده است.
در این خصوص با مرتضی میری، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی پیگیر صحت و سقم این اخبار شدیم و نتیجه این پیگیری به شرح زیر است.

به گفته میری، طی ابلاغیه اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، کلیه فروشندگان لوازم خانگی ملزم شدند که از تاریخ 15 آذرماه جاری از خرید لوازم خانگی فاقد شناسه خودداری کنند. چنانچه فروشندگان نتوانستند شناسه کالایی را کسب کنند، می توانند از تاریخ پنجم دیماه تا 5 بهمن ماه سال جاری صورت کالا را به شکل فایل اکسل به اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی ارسال کنند و اتحادیه پس از بررسی لیست کالاهای فاقد شناسه و در صورت تایید این لیست، فایل آن را در بخش سامانه شناسه اتاق بازرگانی ثبت خواهد کرد.
از 15 بهمن ماه هم بازرسین با تخطی گران برخورد قانونی انجام می دهند.

نماد