زنجیره تامین کالا در صنعت لوازم‌ خانگی شفاف نیست / استقرار سامانه جامع گارانتی برای ارائه خدمات مطلوب به مصرف کنندگان

کارشناس سامانه جامع گارانتی، با اشاره به اینکه علت وجود گارانتی‌های مختلف برای کالا‌های لوازم‌ خانگی خلاء سامانه‌ای جامع در این حوزه بود، گفت: در صورت استقرار کامل سامانه جامع گارانتی عرضه کننده کالا موظف خواهد بود تا به تعهدات خود در قبال مصرف کننده عمل کند.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو سعید عباسی کارشناس سامانه جامع گارانتی و خدمات پس از فروش، با حضور در برنامه حجره رادیو گفتگو با موضوع قاچاق لوازم خانگی از پیشگیری تا مبارزه به بررسی این موضوع پرداخت.
عباسی با بیان اینکه از جمله مشکلات عمده در خصوص قاچاق صنعت لوازم‌خانگی عدم شفافیت زنجیره تامین کالا است، گفت: تا زمانیکه حلقه‌هایی مانند «واردکننده»، «شیوه ورود کالا به داخل»، «نوع و مدت زمان گارانتی» در کنار یکدیگر قرار نگیرند، این مشکلات پا برجا خواهد بود.
وی در واکنش به این مطلب که ممنوعیت واردات لوازم‌ خانگی منجر به گسترش قاچاق در کشور شده است، افزود: نمی‌توان گفت که تنها دلیل وجود کالای قاچاق در بازار، ممنوعیت واردات است چراکه تا اوایل سال ۹۷ که ممنوعیتی در این حوزه وجود نداشت و برند‌ها بدون نماینده در سطح عرضه حضور داشتند، کالا‌ها به شکل غیرقانونی نیز وارد کشور می‌شدند.
* فقدان آمار مشخص در حوزه لوازم‌خانگی منجر به عدم شفافیت شده است
این کارشناس سامانه گارانتی دلیل عدم شفافیت زنجیره تامین را عدم تطابق آمار‌ها در این حوزه با یکدیگر دانست و اظهار داشت: با رصد آماری که در خصوص قاچاق لوازم خانگی و تولید انجام شده است، مشاهده گردیده که در این خصوص نوعی ناهم‌خوانی وجود دارد.
عباسی در ادامه با بیان اینکه استقبال تولیدکنندگان در اخذ شناسه کالا مطلوب نبوده است، گفت: این در حالیست که شناسه کالا برای شناختن ادبیات جابه جایی کالا‌ها در سازمان‌های مختلف و قسمت‌هایی است که در زنجیره کالا نقش دارند، ایجاد شده است.
وی افزود: در همین راستا دستورالعمل شناسه کالای داخلی که در خرداد ۹۶ مصوب شد، از سوی وزیر صمت به کلیه تولیدکنندگان ابلاغ گردید، اما شاهد آن بودیم که زمان در نظر گرفته شده توسط تولیدکنندگان رعایت نشد؛ در بحث واردات نیز، چون ثبت سفارش به اخذ شناسه کالا منوط شده بود، این کار صورت پذیرفت.

* جلوگیری از گسترش قاچاق لوازم‌خانگی با اجرای طرح شناسه کالا
عباسی در بخش دیگری از اظهارات خود با اذعان به اینکه قاچاق لوازم‌خانگی در ابعاد مختلف در حال انجام است، عنوان کرد: بر اساس گفته سخنگوی محترم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و ابلاغیه دفتر تخصصی لوازم خانگی وزارت صمت، از پانزدهم بهمن ماه کلیه کالا‌ها باید شناسه کالا داشته باشند.
وی ادامه داد: یکی از دلایل الزام به نصب این شناسه، آن است که با اخذ شناسه کالا اطلاعات اولیه‌ای از واحد‌های تولیدکننده و حتی واردکنندگان قبلی به دست می‌آید؛ به دنبال این موضوع در مرحله بعد از اخذ و نصب شناسه کالا، طرح شناسه رهگیری آغاز خواهد شد در واقع با چیدن این پازل‌ها سامانه جامع گارانتی حاصل می‌شود.

* با استقرار کامل سامانه جامع گارانتی عرضه‌کننده کالا تعهدات خود را باید ایفا کند
این کارشناس سامانه گارنتی در خصوص وضعیت فعالیت گارانتی‌های مختلف در کشور گفت: در حال حاضر ارائه خدمات پس از فروش به مصرف‌کننده وضعیت مطلوبی ندارد و امیدواریم که این مساله به طور جدی و با استقرار سامانه جامع گارانتی حل و فصل شود.
وی در پایان افزود: هم‌اکنون مصرف‌کنندگان نسبت به وجود این سامانه بی‌اطلاع هستند و این درحالیست که طبق ساز وکار این سامانه اگر ارائه دهنده کالا به هر دلیلی تعهدات خود را انجام ندهد، مکلف خواهد بود که علاوه بر انجام کامل تعهد، خسارت وارده به کالای مصرف‌کننده را نیز جبران نماید.