قیمت لوازم خانگی در سال 99 افزایش خواهد داشت؟

ه گزارش خبرنگار پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، با آغاز سال 1399 بازار لوازم خانگی ایران وارد مرحله جدیدی از رکود شد. پیش از آنکه به بررسی قیمت لوازم خانگی در سال 99 بپردازیم لازم است اشاره ای به وضعیت قیمت لوازم خانگی در سال 98 داشته باشیم. در سال گذشته بازار لوازم خانگی متاثر از نوسانات شدید ارزی در سال 97 سپری شد که این اتفاق، روند قیمت لوازم خانگی در سال 97 و 98 را صعودی کرد. البته این روند صعودی تا ابتدای سال گذشته ادامه داشت و سپس ثبات نسبی بازار ارز باعث شد تا قیمت ها در بازار لوازم خانگی نیز به ثبات نسبی برسد.

اما قیمت لوازم خانگی در سال 99 چگونه خواهد بود؟ آیا روند قیمت لوازم خانگی در سال 99 صعودی خواهد شد و یا شاهد کاهش قیمت لوازم خانگی در سال 99 خواهیم بود؟ ما قصد  پیش بینی قیمت لوازم خانگی در سال ۹۹ را نداریم اما آینده بازار لوازم خانگی همواره برای علاقه مندان به این حوزه جذاب است و ما نیز به دنبال تحلیل بازار لوازم خانگی هستیم.

همانطور که پیش تر گفته شد بازار لوازم خانگی در سال 99 وارد مرحله جدیدی از رکود شد. رکودی که نه تنها بازار لوازم خانگی بلکه بزرگترین اقتصاد های دنیا را به لبه پرتگاه کشانده و حالا صندوق بین المللی پول خبر از رکودی بی سابقه در اقتصاد جهان را می دهد. شیوع ویروس کرونا در ایران و سایر نقاط جهان باعث شد تا تمامی بازارهای داخلی خارجی برای پیشگیری از انتشار این ویروس مرگبار تعطیل شوند.

ویروس کرونا لوازم خانگی

گرانی کالا در سال 98 به قدر کافی گستره خریداران لوازم خانگی را محدود کرده بود و انتظار می رفت در انتهای سال 98، بازار شب عید رونق نسبی را به بازار لوازم خانگی باز گرداند که این اتفاق نیز رخ نداد.

در حال حاضر پیشنهاد می کنیم که فکر کاهش قیمت لوازم خانگی در سال 99 را از سر خود بیرون کنید چون به دلایلی که در ادامه خواهیم گفت این مهم امکان پذیر نخواهد بود.

در همین رابطه مرتضی میری؛ رئیس اتحادیه لوازم خانگی در گفتگویی عنوان کرد : « با توجه به اینکه هنوز برخی معادلات همچون قیمت دلار و نرخ دستمزد مجهول است بنابراین نمی‌توان درباره میزان افزایش قیمت لوازم خانگی عدد و رقم ثابتی را اعلام کرد.

توزیع کنندگان لوازم خانگی

قطعا افزایش قیمت دلار و افزایش نرخ دستمزد بر قیمت لوازم خانگی اثرگذار است. باید بعد از تعطیلات روند بازار ارز و نرخ دستمزد را ارزیابی کنیم و براساس آن درباره قیمت لوازم خانگی یک تصمیم نهایی بگیریم.»

صحبت های رئیس اتحادیه لوازم خانگی نشان می دهد که پس از آرام شدن وضعیت کرونایی در کشور، نه تنها بازار لوازم خانگی بلکه تمامی بازارهای دیگر کشور منتظر وضعیت قیمت دلار خواهند بود. قیمت دلار از اواخر بهمن ماه سال 98 تا اوخر فروردین سال 99 به صورت میانگین رشد 1500 تومانی را تجربه کرده است.

البته این افزایش طی روزهای گذشته بارها دچار نوسان جزئی شد اما نرخ واقعی دلار و تاثیرات آن بر تولید پس از آرام شدن اوضاع مشخص خواهد شد.

البته در این میان نرخ تورم را هم نمی توانیم نادیده بگیریم. گرچه برخی از اقتصاد دان ها مخالف این موضوع هستند که افزایش نرخ تورم تاثیر مستقیم بر قیمت کالای تولیدی داشته باشد. به عقیده این کارشناسان آمار تورم نشان دهنده تغییرات قیمت مجموعه‌ای از کالاها بطور میانگین است و میزان گرانی کالا را نشان نمی‌دهد.  اما با این حال هستند کارشناسانی اقتصادی که تایید می کنند افزایش نرخ تورم تاثیرات مستقیمی بر قیمت تمام شده کالا خواهد داشت. در همین رابطه برخی از کارشناسان معتقد هستند که در اقتصاد ایران تورم فقط ناشی از سیاست پولی نیست بلکه در برخی از سال‌ها تورم سمت عرضه موجب تورم شده است زیرا کالا قبل ورود به بازار به دلیل افزایش قیمت ارز، گران شده است. به همین دلیل در این شرایط ابزار بانک مرکزی برای کنترل تورم تنها افزایش نرخ بهره است که به رکود دامن می‌زند.

نرخ تورم در معنای ساده ی آن به بیان سرعت افزایش قیمت و گرانی می پردازد و اگر می خواهید بدانید که مردم ایران سال 1398 را با چه نرخ تورمی پشت سر گذاشتند، باید سری به جدیدترین گزارش بانک مرکزی بزنیم که به آرامی و به دور از شلوغ کاری رسانه ای منتشر شد.

بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی، نرخ تورم در سال 1398 به 41.2 درصد رسیده بود. البته بانک مرکزی از آبان ماه سال 1397 انتشار رسمی آمار نرخ تورم را متوقف کرده بود اما بر اساس نامه ای که دکتر عبدالناصر همتی؛ رئیس کل بانک مرکزی به رئیس قوه قضائیه نوشته است نرخ تورم در سال 98 به عدد 41.2 درصد رسیده بود.

بر اساس این نرخ تورم، افزایش حقوق و دستمزد، نرخ دلار، افزایش هزینه های حمل و نقل و برخی دیگر از پارامترها انتظار می رود که شاهد تغییرات قیمتی در بازار لوازم خانگی سال 99 باشیم. گرچه این شرایط نه به نفع تولیدکنندگان است و نه به نفع فروشندگان اما این موضوع تا حد بسیار زیادی اجتناب ناپذیر است.

البته یک شرایط خاص نیز وجود دارد. رهبر معظم انقلاب سال 99 را به نام «جهش تولید» مزین کرده اند. افزایش تیراژ تولید اگر به معنای واقعی کلمه اتفاق بیوفتد می تواند سد راه بزرگی بر سر تغییرات قیمتی باشد، گرچه در این میان نقش دلال ها و البته شبکه توزیع را نباید فراموش کرد.

 

انباشته شدن تقاضا در دوران کرونا

این روزها گرچه بازار لوازم خانگی ایران در تعطیلی کامل به سر می برد اما هستند افرادی که پیش از این ماجراها قصد خرید کالا از این بازار را داشتند. شیوع ویروس کرونا باعث تعطیلی بازار لوازم خانگی شد و از طرفی تمامی مراسمات عروسی نیز با دستور ستاد مرکزی مبارزه با کرونا لغو به زمان بعد از کرونا موکول شد.

حال این حجم از تقاضا را به تقاضای به وجود خواهد آمده در دوران پسا کرونا اضافه کنید، احتمالا نه تنها بازار لوازم خانگی بلکه بخش های مهم دیگری از بازار اقتصادی ایران با حجم انباشته شده ای از تقاضا مواجه خواهند شد.

حال این پرسش مطرح است که اگر این تحلیل درست باشد و در دوران پسا کرونا تقاضا برای خرید لوازم خانگی بالا برود، آیا بخش تولید کشور در صنعت لوازم خانگی توان پاسخگویی به این تقاضا را خواهد داشت؟ از طرفی آیا این تقاضا مانند گذشته به گرانی کالا منجر نخواهد شد؟

 

بازار راکد لوازم خانگی در انتظار نوش دارو

این روزها که یک ویروس ناشناخته بلای جان اقتصاد جهان شده است، رکود سراسر دنیا را در بخش اقتصاد فرا گرفته و کارشناسان اقتصادی معتقدند این روند تا ریشه کن شدن کامل ویروس ادامه خواهد داشت. آمارها نشان می دهد که آمریکا به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان تا این لحظه بیش از 7 میلیون بیکار داشته و کشورهایی نظیر کانادا نیز از تبعات این ویروس در امان نمانده اند.

در این شرایط بازار لوازم خانگی ایران نیز در تعطیلی کامل به سر می برد و البته که افزایش قیمت در این زمان هیچ کمکی به تولیدکنندگان و فروشندگان این صنف نخواهد کرد. البته برخی از شرکت های داخلی در کانال های تلگرامی خود افزایش قیمت لوازم خانگی در سال 99 و برای محصولات خودرا برای فروشندگانشان اعلام کرده اند که خیلی قابل توجه نیست.

اندکی سواد در بخش صنعت لوازم خانگی نشان می دهد که فرایند افزایش قیمت به این شکل و شیوه نبوده و نباید به هوچی گری‌ها توجه ای داشت. افزایش قیمت لوازم خانگی یک فرایند متداول دارد. اعلام قیمت به سازمان حمایت، بررسی این سازمان و سپس اعلام به شرکت ها و اتحادیه لوازم خانگی. اگر هر گونه افزایش قیمتی تایید شود در سامانه 124 ثبت خواهد شد.

حال آنکه برخی از شرکت ها خودسرانه دست به افزایش قیمت زده اند، قطعا برای افراد دارای علم در بخش صنعت لوازم خانگی ایران قابل استناد نیست. گرچه این اتفاق یک پیام مهم مخابره می کند و آن هم عدم نظارت دقیق و درست بخش های نظارتی بر این بازار است. این افزایش قیمت های خودسرانه در کانال های تلگرامی که در مواقعی به بازار لوازم خانگی نیز رسیده، در نهایت با شکایت خریداران به سازمان تعزیرات ختم شده اما اگر برخوردهای قانونی سفت و سخت تر صورت میگرفت، این رویه نیز ادامه دار نمی شد.

نکته جالب ماجرا اینجاست که عده ای سود جو با هوچی گری قصد دارند تا از این فرصت برای ضربه زدن به شرکت های تولید کننده داخلی استفاده کنند. موضوعی که متاسفانه برخی از شرکت های لوازم خانگی نیز به دلیل عدم سواد رسانه ای درگیر آن شده اند.

به گزارش خبرنگار ال کا ایران، رسانه یک رسالت اصلی دارد و آن اطلاع رسانی درست و دقیق از وقایع با حفظ امانت در انتقال پیام است. ال کا ایران به عنوان اولین رسانه تخصصی اخبار لوازم خانگی در ایران تمام تلاش خودرا کرده که در این مسیر قدم بردارد. در این شرایط بهتر است که افراد نامطلع را از منابع رسانه ای خود حذف و تنها از منابع آگاه اخبار را پیگیری کنیم. سود جویی برخی از رسانه نماها در شبکه های اجتماعی، غیر قابل استناد و تنها یک دزدی رسانه ای است. متاسفانه در طی این سال های بارها و بارها شاهد سرقت اخبار ال کا ایران توسط پیج ها و کانال های تلگرامی بوده ایم، اما از اهداف خود در حوزه رسانه لوازم خانگی دست نکشیده و قصد داریم تا این حوزه را به محیط امن و شفاف برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان بخش لوازم خانگی مبدل کنیم.

نماد