دلایل افزایش قیمت لوازم خانگی چیست؟

یک تولید‌کننده لوازم خانگی، گفت: وقتی که قیمت ارز افزایش پیدا می‌کند باعث افزایش صادرات قاچاق کالا می‌شود که این موضوع باعث کمبود محصولات در داخل کشور می‌شود. وقتی یک محصول با کمبود روبه‌رو شود قیمت آن بالا می‌رود بنابراین بایستی یک توازن بین عرضه و تقاضا برقرار شود تا شاهد افزایش قیمت در لوازم خانگی نباشیم.


صنعت لوازم خانگی کشور مورد غفلت مسوولان دولتی قرار گرفته است و این صنعت با مشکلات عدیده‌ای است روبه‌رو است برای آشنایی بیشتر با مشکلات تولیدکنندگان لوازم خانگی با یک تولیدکننده لوازم خانگی به گفت‌وگو پرداخته‌ایم که مشروح آن به شرح ذیل است:

"فرهاد رهنما" در پاسخ به این پرسش که چرا مردم چندان از خرید تولیدات لوازم خانگی استقبال نمی‌کنند و آیا این موضوع بخاطر کیفیت محصولات تولیدی است یا دلیلی دیگری دارد؟ اظهارکرد: درحال‌حاضر خرید محصولاتی همچون، یخچال، بخاری، کولر آبی و جارو برقی افت چندانی نسبت به گذشته نداشته است و اگر شاهد کاهش خرید لوازم خانگی توسط مردم هستیم دلیل آن این است که قدرت خرید مردم کاهش داشته است.

وی افزود: درحال‌حاضر که دولت این تصمیم را گرفته است که سهام عدالت را آزاد کند مردم با فروش این سهام، توانایی مالی خواهند داشت که لوازم مورد نیاز خود را خریداری کنند و این موضوع باعث ایجاد رونق در بازار خواهد شد.

رهنما بیان کرد: باتوجه به اینکه در امسال بارندگی‌های مناسبی در کشور شاهد بودیم و به نظر می‌آید که تابستان خنک‌تری نسبت به سال‌های گذشته، پیشرو داشته باشیم؛ این احتمال وجود دارد که نسبت به سال‌های گذشته، رکود در فروش وسایل سرمازا وجود داشته باشد.

وی تصریح کرد: باتوجه به اینکه واردات به کشور با مشکلاتی مواجه است بنابراین در زمینه تأمین نیاز مردم به کولر گازی با کمبودهایی روبه‌رو هستیم. قیمت این محصولات به نسبت گذشته، افزایش داشته و علاوه براین، میزان مصرف برق آن هم بالا است؛ بنابراین با توجه به شرایط جوی، به نظر می‌رسد مردم بتوانند کولر آبی را بعنوان جایگزین این محصولات انتخاب کنند.
با بکارگیری فناوری مسیر پیشرفت مهیا است

این تولیدکننده لوازم خانگی در پاسخ به این پرسش که در تولید لوازم خانگی به دانش لازم دست پیدا کرده‌ایم و در این زمینه پیشرفتی داشته‌ایم؟ گفت: در هر صنعتی جای پیشرفت وجود دارد و نمی‌توان گفت که ما در ساخت و تولید محصولات به پیشرفت مطلق دست پیدا کرده‌ایم. با توجه به اینکه فناوری‌ مرتب در مسیر ارتقاء و پیشرفت است بنابراین با بکارگیری فناوری جدید امکان پیشرفت در تولید محصولات بالا می‌رود.

رهنما افزود: باتوجه به اینکه دانش و اطلاعات در بستر اینترنت وجود دارد با استفاده از این اطلاعات در ساخت و تولید لوازم خانگی، این امکان به تولیدکنندگان داده می‌شود که محصولات هوشمندتری نسبت به گذشته تولید کنند.

وی تصریح کرد: مصرف کننده‌ها بایستی با استفاده درست و صحیح از محصولات، میزان راندمان آنها را بالاتر ببرند.
دولت بین عرضه و تقاضا توازن برقرار کند

یک تولیدکننده لوازم خانگی در پاسخ به این پرسش که امکان گران شدن لوازم خانگی وجود دارد؟ گفت: وقتی که یک شرکت تولید ورق به یکباره، قیمت را به دو برابر افزایش می‌دهد و کارخانه تولید لوازم خانگی برای خرید ورق مورد نیاز خود قیمت بالاتری پرداخت می‌کند بنابراین قیمت محصولات تولیدی هم به ناچار، افزایش پیدا می‌کند.

رهنما افزود: وقتی که قیمت ارز افزایش پیدا می‌کند باعث افزایش صادرات قاچاق کالا می‌شود که این موضوع باعث کمبود محصولات در داخل کشور می‌شود. وقتی یک محصول با کمبود روبه‌رو شود قیمت آن بالا می‌رود بنابراین بایستی یک توازن بین عرضه و تقاضا برقرار شود تا شاهد افزایش قیمت در لوازم خانگی نباشیم.

وی تصریح کرد: دولت بایستی، توازن در عرضه و تقاضا برقرار کند وقتی که تقاضا وجود داشته باشد ولی محصولی برای عرضه وجود نداشته باشد قیمت‌ کالاها افزایش پیدا می‌کند.

رهنما افزود: کارخانجاتی که با کارگران و کارکنان خود رابطه خوبی برقرار می‌کنند کارگران آنها با اشتیاق بیشتری کار می‌کنند و این باعث افزایش راندمان آن کارخانه می‌شود در نتیجه می‌تواند محصولات تولیدی خود را با قیمت مناسب‌تری به بازار عرضه کند و در مقابل سهم بیشتری در فروش خواهد داشت.

این تولیدکننده لوازم خانگی در پاسخ به این پرسش در زمینه صادرات لوازم خانگی در چه شرایطی قرار داریم، گفت: درحال‌حاضر که مرزهای کشور، بخاطر بیماری کرونا بسته شده است صادراتی صورت نمی‌گیرد.

رهنما در پایان، گفت: قبل از شیوع بیماری کرونا به عراق، افغانستان و کردستان عراق صادرات داشتیم. باتوجه به اینکه درحال‌حاضر، مرزهای کشور بسته هستند بهتر این است که بر بازار داخلی تمرکز کنیم.

نماد