ثبت اطلاعات قیمتی پنج شرکت بزرگ لوازم خانگی در سامانه 124

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی در گفت و گو با شبکه ایران کالا اثبت اطلاعات قیمتی پنج شرکت بزرگ لوازم خانگی در سامانه 124 خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا مرتضی میری، در گفت و گوی تصویری با برنامه تلویزیونی تحریریه اقتصاد گفت: تمام شرکت های تولید کننده بر اساس قانون موظف هستند قیمت کالاهای خود را در سامانه 124 ثبت کنند. با توجه به اینکه لوازم خانگی قیمت مصوب دولتی نداشته و بر اساس نظر تولیدکننده  اعلام می شود از اینرو سازمان حمایت از مصرف کننده روی قیمت اعلام شده یک بررسی اجمالی کرده و روی قیمت اعلام شده نظر نهایی را می دهد.
وی ادامه داد: اگر سازمان حمایت از مصرف کننده پس از بررسی قیمت اعلام شده از سوی تولید کننده، به نتیجه برسد که قیمت گذاری کالا منصفانه است، قیمت روی سامانه 124 درج می شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی افزود: روند ثبت اطلاعات قیمت لوازم خانگی در سالهای 97 و 98 با همت و پیگیری مسئولان، پربار و فعال بود و چنانچه فردی متقاضی خرید کالای خانگی بود با مراجعه به این سامانه از قیمت های و کیفیت لوازم خانگی مطلع می شد. اما این روند در سال99 با وقفه مواجه شد که دلیل آن شیوع ویروس کرونا و رکود در بازار و تولید بود.

وی خاطرنشان کرد: با پیگیری مسئولان در هفته گذشته اطلاعات قیمتی پنج شرکت بزرگ در سامانه 124 به ثبت رسید که با موافقت سازمان حمایت به صورت نهایی درآمد.

وی اظهار داشت: اقدامات ما برای کاهش قدرت تولید کننده نیست و نباید روی قیمتگذاری روی تولیدکننده فشار بیاوریم. به هر حال افزایش قیمت لوازم خانگی تابعی از شرایط اقتصادی است. اگر تولید کننده ای افزایش قیمت بالایی داشته باشد این افزایش در سازمان حمایت بررسی می شود و اگر تولید کننده دلایل و مدارک مستندی برای افزایش قیمت داشته باشد، قیمت مورد موافقت قرار گرفته و به ثبت می رسد.
میری ابراز داشت: ما امیدواریم در روزهای آینده شرکت های دیگری قیمت های خود را در سامانه 124 اعلام کنند.

اطلاعات قیمت لوازم خانگی و برخی از اقلام مصرفی در سامانه www.124.ir قابل مشاهده است.

شما مخاطبان محترم می توانید مشروح صحبت های رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی  را در فایل ویدئویی پیوست برنامه مشاهده کنید.

نماد